Svoju mnogostruku djelatnost šahovski klub Sarajevo je proširio i organizovanjem međunarodnih turnira. Sve je započelo 1957. godine. Uz učestvovanje renomiranih jugoslavenskih velemajstora (Trifunović, Puc, Minić…), te gostiju iz inostranstva (Čokaltea, Cvetkov), nastupili su i naši najbolji igrači Kozomara, Bogdanović, Smailbegović, Udžvarlić…
Malo ko je očekivao da će Sarajevo za samo deceniju i po stvoriti tako značajnu šahovsku tradiciju i postati značajno međunarodno šahovsko stjecište. Sarajevski turnir ušao je u kalendar FIDE i nije bilo iole značajnijeg velemajstora koji nije učestvovao na ovom turniru. Pogledajmo samo listu sudionika: Talj, Korčnoj, Štajn, Ulman, Benke, Bern, Pachman, Kavalek, Lejn, Tringov, Forintoš, Hort, Honfi, Lutikov, Antošin, Braun, Kotov… Tu su bili i najbolji jugoslovenski igrači: Gligorić, Matulović, Ivkov, Udovčić, Damjanović, Parma, Ćirić, Vukić, Kurajica, Planinc kao i najuspješniji predstavnici našeg kluba. Mnogi od njih su upravo na ovom turniru postizali svoje najznačajnije rezultate i međunarodne titule.
Sarajevski turnir se vrlo brzo afirmisao kao jedan od najznačajnih i slobodno možemo reći, da je to bio prvi tradicionalni turnir u bivšoj Jugoslaviji, preteča mnogih drugih. Na našem turniru Talj je izvodio svoje vratolomije, Ullman i Stein dokazivali svoju visoku klasu, Korčnoj pobjeđivao manirom velikog šampiona…
Istinska je šteta što je šahovski klub Sarajevo iz objektivnih razloga prestao sa tradicijom organizovanja, pogotovo što je igranjem kvalifikacionog turnira omogućavao posebno mladim igračima da se afirmišu na sarajevskom turniru. Sarajevski šahovski turnir je ušao davno u ozbiljnu šahovsku literaturu. Danas nema iole ozbiljnijeg majstora, koji u svom teorijskom izgrađivanju može zaobići deceniju i po zbivanja na našem turniru.

2. MEĐUNARODNI SARAJEVSKI ŠAHOVSKI TURNIR održan je od 7-21. decembra 1958. godine. Međunarodni turnir u Sarajevu bio je pravi kuriozitet u bogatoj riznici šahovskih turnira u bivšoj Jugoslaviji. Velemajstori Borislav Ivkov i Petar Trifunović su stalno bili u vodstvu, dok je tada mladi Milan Matulović nestrpljivo očekivao svoj trenutak – posljednje kolo kada se sastao sa vodećim Trifunovićem. Tada je Matulović hrabro jurišao na pobjedu i čak dva puta je odbio ponuđeni remi i izgledalo je da će on sa Ivkovom slaviti pobjedu na turniru. Trifunović je, međutim i ovoga puta pokazao svoju već poslovičnu sigurnost, i nakon odlične igre je remizirao.
To je ujedno odlučilo da se turnir završi mrtvom trkom. Pobjeda Ivkova i Trifunovića je potpuno zaslužena i njih dvojica su prije početka turnira smatrani za favorite. Da je majstor Matulović bolje ekonomisao sa vremenom mogao je postići i bolji rezultat, dok je Marić neočekivanom pobjedom u posljednjem kolu nad Pucom zabilježio svoj najveći uspjeh. Eliskazes i Rabar su igrali suviše miroljubivo, te se to i odrazilo na njihovom plasmanu. Ostali su uglavnom zauzeli mjesta prema prikazanoj igri.
Jednu od najzanimljivijih partija turnira odigrali su u desetom kolu majstor Vladimir Sokolov i internacionalni majstor iz Austrije Jozef Lokvenc, višestruki prvak Austrije i Njemačke. U nastavku možete pogledati efektnu pobjedu Sokolova poslije uspješnog sprovedenog rokadnog napada.
FM Sokolov, Vladimir – IM Lokvenc, Josef 1-0
X kolo 2. Sarajevskog šahovskog turnira 1958
Nimcoindijska odbrana
1.d4 Sf6 2.c4 e6 3.Sc3 Lb4 4.e3 0-0 5.Ld3 d5 6.Sf3 c5 7.0-0 Sc6 8.a3 Lc3 9.bc3 dc4 10.Lc4 Dc7 11.Lb5 a6 12.Ld3 e5 13.Dc2 Te8 14.e4 ed4 15.cd4 Lg4

Ključna pozicija u partiji nakon 16.e5
16.e5 Sd7 17.Lh7+ Kf8 18.De4 Lf3 19.Df3 Sd4 20.Dh3 Se5 21.f4 Sg6 22.f5 Sf4 23.Lf4 Se2+ 24.Kh1 Sf4 25.Dh4 Sd5 26.Lg6 Tad8 27.Dh8+ Ke7 28.Dg7 Tf8 29.Lf7 Tf7 30.Tae1+ Se3 31.Te3 Kd6 32.Dg6+ crni predaje

The point of view of your article has taught me a lot, and I already know how to improve the paper on gate.oi, thank you. https://www.gate.io/uk/signup/XwNAU